18.10.2019

S Social Media

Захват чужой недвижимости путем подмены данных о владельцах в соответствующем реестре.

Рейтинг:  5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

Эту информацию подтверждают и эксперты. Так, адвокат Ростислав Кравец заявил в эфире «ГС», что мошенничество с внесением изменений в реестры недвижимости носит в Украине довольно массовый характер.

 

Подробнее о борьбе с рейдерами в эфире радиостанции Голос Столицы рассказал заместитель Министра юстиции Украины по вопросам государственной регистрации Павел Мороз.

 

Розкажіть детальніше про так званий «антирейдерський закон». Що конкретно він передбачає?

 

—  Він набув чинності 2 листопада 2016 року. Змін багато, ми говоримо зараз про приблизно 30 новел в нашому законодавстві, і цими всіма змінами було перекрито більше ніж 90% рейдерських схем, які практично реалізовувалися в нашій країні з початку 90-х.


© Олег Саакян
Саакян об обстреле Авдеевки, опросе Онищенко и рейдерских схемах (укр)
 

За цей час збільшилася чи зменшилася кількість скарг?

 

— На дії, які були вчинені після 2 листопада, було приблизно 60 скарг — за три місяці. Це в десять разів менше, ніж кількість скарг, які надходили на реєстраційні дії до 2 листопада 2016 року. І коли ми вивчали ці скарги, ми вивчали їх з точки зору, чи є ознаки рейдерських захоплень відносно цих скарг. Ознак не було. Але відбулися дві події. Я вважаю, що ці події є суспільно небезпечними для нашої країни. Відбулося рейдерське захоплення квартир, які належать нашим громадянам, це 24 скарги від громадян України, яких рейдери хочуть позбавити їх житла. Це маленькі квартири на Харківському шосе. Люди там живуть і уявіть собі, що у когось піднялася рука, щоб забрати ці квартири.

 

Яку схему застосували підозрювані?

 

— До нас надійшло 24 скарги від мешканців квартир, а також додатково надійшло 52 скарги про квартири, які також рейдери намагаються захопити, і ця скарга надійшла вже від будівельної компанії. Реєстраційну дію, скаргу на яку написали громадяни і ця будівельна компанія, провів один нотаріус. Ми вже їх об'єднали в одну справу. Ми дуже ретельно вивчили ці скарги, комісія вже допустила до розгляду, тому що у нас, коли надходять скарги, перше що ми робимо, це вивчаємо, чи допускати їх до розгляду. Більш того, я вже провів зустріч з цими скаржниками, ми їх заспокоїли, і завтра відбудеться відкрите засідання комісії, на якому буде розглянуто саме цю об'єднану вже скаргу. Щодо техніки: за законом члени комісії — а я очолюю цю комісію — не маємо права розголошувати інформацію, яка знаходиться в цих скаргах. Ми знаємо, що там є порушення з боку державного реєстратора, в даному випадку з боку нотаріуса, і після того як комісія розгляне цю скаргу і прийме вмотивоване рішення, якщо дійсно були грубі порушення з боку саме нотаріуса, який діяв у якості державного реєстратора, ми абсолютно всі матеріали, які відносяться до цієї скарги, передамо миттєво до правоохоронних органів. Головна і дуже чутлива новела цього закону — це введення кримінальної відповідальності державного реєстратора чи нотаріуса, замовника, організатора та всіх осіб, які причетні до рейдерського захоплення.

 

А до цього це була просто адміністративна відповідальність?

 

— До цього також були певні статті у ККУ, які дозволяли притягнути до кримінальної відповідальності, але не було прямої норми. Іншими словами, в переліку осіб, яких можна було притягнути до кримінальної саме відповідальності, державного реєстратора не було.

 

Державний реєстратор може опинитися за гратами за новим законом?

 

— Це залежить від правоохоронних органів. Коли ми узгоджували ці норми, ми долучили до цього процесу представників правоохоронних органів, я маю на увазі представників МВС. І абсолютно всі переконали в тому, що зараз є норми в ККУ, які дозволяють притягнути саме державного реєстратора, замовника — а цього взагалі не було — зацікавлену особу та організатора, тобто чотирьох осіб до кримінальної відповідальності за незаконне відчуження майна наших громадян чи наших бізнесменів.


© РИА Новости
Проверка игорных заведений активистами грозит рейдерскими захватами — юрист
 

Скаржитись почали менше тому, що перекрилось багато схем, чи люди вважають, що ніхто їм не допоможе?

 

— По-перше, комісія з розгляду скарг на дії державних реєстраторів запрацювала в січні 2016 року. Цей орган з'явився через те, що цим законом були внесені зміни, згідно з якими Мінюст повністю відмовлявся від функцій державної реєстрації бізнесу і нерухомості. Мінюст повністю віддав ці функції з державної власності і бізнесу, і нерухомості місцевим органам влади, комунальним підприємствам, які отримали акредитацію, та нотаріусам. Іншими словами, Мінюст звільнив дві тисячі державних реєстраторів і передав ці функції 10 тисячам новим, абсолютно незалежним від Мінюсту державним реєстраторам. Дійсно, створено комісію, тому що ці 10 тисяч державних реєстраторів потрібно контролювати якимось чином, адже є вірогідність, що вони будуть вчиняти певні помилки, коли вони проводитимуть ці реєстраційні дії. Першочергово завдання цієї комісії було розглядати помилки державних реєстраторів. А з'ясувалось, що за допомогою саме державних реєстраторів рейдери відпрацьовували свої рейдерські схеми і захоплювали майно і наших громадян, і бізнесу.

 

Тобто дали ці важелі в руки незалежних реєстраторів — і вони чинять те ж саме?

 

— Так. Але коли відбулась ця децентралізація, коли запрацювала комісія, всі схеми рейдерські, які існували в нашій країні, просто спливли, тому що саме комісія їх вивчила, і відразу було створено робочу групу. Ця робоча група саме відпрацювала і розробила ці 30 новел, якими ми закрили повністю ці рейдерські схеми. Ми зараз не говоримо про якісь зміни, які набули чинності наприкінці 2015 року, якими скористувались рейдери, тому була хвиля рейдерських захоплень. Була схема щодо рейдерського захоплення на підставі неіснуючого або підробленого рішення суду. Вона з'явилась на початку 2000-х. Вони підробляли рішення суду, приходили до державного реєстратора і реєстрували право власності на майно на підставі неіснуючого цього рішення. Який механізм був захисту на той час? Це звернення до суду. Потрібно було звернутись до суду і чекати мінімум шість місяців для того, щоб отримати судове рішення. Коли запрацювала комісія, цей термін було скорочено до 30 днів.

 

Звісно, коли рейдери захоплюють певний об'єкт, вони розраховують на те, що у них буде мінімум шість місяців, коли можна з цим об'єктом зробити все. Але запрацювала комісія і рейдери були незадоволені такою ситуацією. Вони розраховують на ці шість місяців, а тут 15-20 днів — і незаконно захоплене майно вже повернуто до законного власника. Вони почали на нас, членів комісії, робити тиск, в тому числі і за допомогою ЗМІ. Тому перше, що ми зробили — вийшли в публічну площину. Ми почали вголос говорити про рейдерство. По-друге, створили робочу групу. Ми почули абсолютно кожного громадянина, кожного представника громадськості, адвокатів, представників бізнесу, і всі новели, які ми розробили і запропонували, запровадили на практиці. Наприклад, говорили: так, з'явилось зараз рейдерство, будь ласка, поверніть паперовий носій, який би підтверджував право власності на об'єкт нерухомості. Повернули.

 

Більш того, є ще одна новела, якої взагалі не було в нашій країні. Ви зараз як власник майна, об'єкту нерухомості, починаючи з 2 листопада, коли запрацював антирейдерський закон, можете звернутись до будь-якого державного реєстратора чи нотаріуса без черги, без хабара, і до вашої реєстраційної справи додати електронну адресу вашу. Якщо будь-хто в нашій країні — чи державний реєстратор, чи нотаріус зайде до сторінки вашої реєстраційної справи і спробує зробити реєстраційну дію, ви миттєво отримаєте сповіщення. Тобто ви будете знати, що щось відбувається з вашим майном — і у вас за законом з'явилось право миттєво звернутись до будь-якого державного нотаріуса чи реєстратора, ввести заборону на проведення реєстраційних дій, яка буде діяти 10 днів. І коли буде діяти ця заборона, жоден реєстратор чи жоден нотаріус не зможе нічого зробити з вашим майном. А 10 днів — це достатній термін для того, щоб замінити цю заборону на судову.

 

Як скасувати цю заборону?

 

— Якщо ми говоримо про судову заборону, то це клопотання від особи, яка є власником майна. Цю судову заборону можна зняти за таким самим клопотанням. З 2 листопада запрацювала норма, яка зобов'язує будь-якого державного реєстратори чи нотаріуса, коли до нього приходять і приносять рішення суду, зайти до реєстру судових рішень і переконатись, що це рішення є в реєстрі. Якщо він його не знаходить чи якщо знаходить рішення — і воно не співпадає за змістом, який йому принесли — він зобов'язаний офіційно звернутись до суду, і лише після отримання офіційної довідки від суду провести цю реєстраційну дію чи відмовити в ній.


© naar.ru
80% случаев рейдерства основаны на поддельных подписях — Винниченко
 

Надійшла інформація, що в Києві була демонстрація мешканців будинку з приводу дій держреєстратора з міста Дніпропетровськ. Вона подає позовні заяви до апеляційного суду з проханням позбавити майнових прав мешканців цього будинку. Права власності з 2015 року оформлені, вони добудували за рахунок ОСББ цей будинок, який забудовник «Константинов», фірма «Консоль», кинув у 2012 році недобудовою в Києві. І зараз відбувається рейдерське захоплення. Як вирішити цю проблему?

 

— Якщо ви написали просто заяву, а не скаргу, то її буде розглянуто в порядку звернення. Якщо це була скарга, то ми розглянемо її як скаргу.

 

Голова національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що в Україні з'явився новий вид рейдерства: захоплення чужої нерухомості шляхом підміни даних про власників у відповідному реєстрі. Як ви це прокоментуєте?

 

— Я не заперечував заяву пана Ситника, і якщо ви уважно послухаєте його заяву, він казав про конкретний об'єкт. І коли я коментував цей випадок, я казав, що ми вже знаємо, про який об'єкт йде мова, більше того, найближчим часом ми розглянемо скаргу на дії державного реєстратора — і ця скарга стосуватиметься саме цього об'єкту. А що стосується роботи реєстрів, жодного разу Ситник не казав, що реєстр було зламано таким чином, що зараз всі реєстратори і всі люди позбавляться майна. Ви можете зараз запитати у будь-якого державного реєстратора чи нотаріуса, і він вам скаже, що реєстри працюють так, як вони не працювали ніколи. Настільки швидко і просто миттєво, це космос. Дійсно, був перехідний період, коли ми узгоджували реєстр бізнесу з реєстром нерухомості, по-друге, розробляли нове програмне забезпечення, впродовж цього періоду часу були ddos-атаки. Це явище, від якого неможливо захиститися взагалі, це просто роботи, які генерують дуже багато запитів до системи, і ця система технічно просто не встигає їх відпрацювати.

 

Чи вдалось проти замовників рейдерського захоплення порушити кримінальні справи?

 

— Що стосується тих даних, які ми передавали правоохоронним органам, дійсно, там є матеріали щодо всіх осіб, які були причетні до тієї скарги, яку Мінюст розглядав. І Кримінальним кодексом передбачена відповідальність усіх причетних до рейдерського захоплення, в тому числі і замовників. Давайте почекаємо, коли закінчаться слідчі дії щодо будь-яких з тих кейсів, які ми вже направили до правоохоронних органів, а їх більше 20 зараз, і подивимось, що буде відбуватись на цьому рівні. Але я переконаний, що як і державний реєстратор, так і замовник мусять бути покарані за такий злочин як незаконне захоплення майна інших осіб.

 

Будуть вноситись ще нові законодавчі ініціативи в боротьбі з рейдерством?

 

— Ми обіцяли на початку року, що наша робота — і Мінюсту, і робочої групи — не завершується прийняттям антирейдерського закону, який набув чинності 2 листопада. І ми вже провели цього року першу робочу групу, але не почули жодних пропозицій, яким чином поміняти законодавство так, щоб ще краще захистити право власності наших громадян чи бізнесу. Але дві новели вже лунали не на цій робочій групі, а просто під час спілкування з тим ж громадянами і під час спілкування з тими ж представниками правоохоронних органів. Одна пропозиція була повернутись до реєстрації БТІ. Люди вже забули той жах, який відбувався, коли реєстрували майно в БТІ, коли черги були.

 

Може, вони не реєстрували просто його?

 

— Може. Тобто ми ігноруємо цю законодавчу ініціативу, але друга ініціатива була дійсно слушною, і зараз вже законопроект є. Вона полягає в тому, що коли до комісії надходить скарга і вона допускає цю скаргу до розгляду, миттєво вводиться заборона на проведення реєстраційних дій. Це потрібно для того, щоб впродовж того часу, коли скаргу допущено і коли її буде розглянуто по суті, злочинці не могли перереєструвати цих осіб на інших, третіх осіб. Це нововведення обов'язково буде зроблено найближчим часом.

 

Є інформація, що в Деснянському районі державні нотаріуси не хочуть займатись купівлею-продажем договорів. Чи приватний нотаріус якусь відповідальність несе за свої дії?

 

— Так, вони несуть відповідальність. Більш того, за законом вони зобов'язані застрахувати свою відповідальність в страховій компанії. Їх відповідальність мусить бути застрахованою. Що стосується державних нотаріусів: напишіть, хто саме відмовляється провести реєстрацію. Якщо у вас є ця відмова в письмовому вигляді, ви можете звернутись зі скаргою на конкретного нотаріуса. Якщо дійсно ця відмова була незаконною, вони задовольняють цю скаргу, а нотаріуса буде покарано. 

 

Напомним, как победить рейдерство, в эфире радиостанции рассказал исполнительный директор Антирейдерского союза предпринимателей Украины Андрей Семидидько.

 

Голос Столицы: https://gs.fm/texts/20170208/3091295.html

Самые свежие новости на нашем портале будь первым.

 

Быстрые ссылки