18.10.2019

S Social Media

НАБУ початок копати під «Карпатигаз»

Рейтинг:  5 / 5

Звезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активнаЗвезда активна
 

НАБУ початок копати під «Карпатигаз»

Національне антикорупційне бюро вирішило докопатися до витоків «нелюбимого партнера «Укргазвидобування»

 

Відомство Артема Ситника усерйоз взялося за скандально відому компанію «Карпатигаз». Як стало відомо, в середині березня Солом'янський районний суд Києва санкціонував звернення НАБУ до компетентних органів Сейшельських островів для отримання інформації про власників і інших пов'язаних осіб офшорної компанії Group Force Investments Limited. Розслідування, в рамках якого НАБУ звернулося до суду, ведеться з вересня минулого року в кримінальному провадженні №52017000000000607. Воно було відкрито за ознаками злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а його фігурантами значаться посадові особи найбільшого газовидобувача в Україні ПАТ «Укргазвидобування» і його партнера по спільній діяльності ТОВ «Карпатигаз».

«Внаслідок ... умисних дій посадових осіб ПАТ« Укргазвидобування» при укладанні додаткової угоди №4, з'єднаних із зловживанням службовим становищем і зазначенням недостовірних відомостей про вартість фактичного вкладу суспільства в спільну діяльність, посадові особи ТОВ «Карпатигаз» в період з 25.02.2011 року по 2017 рік (до зміни керівного складу ПАТ «Укргазвидобування» і ініціювання розірвання зазначеного додаткової угоди) отримали можливість розпоряджатися природним газом, здобутими з 109 свердловин, віді були об'єктом спільної діяльності по ДСД №3, заволодівши, таким чином, чужим майном в особливо великих розмірах»- йдеться в матеріалах справи. Там же зазначено, що «в результаті умисних дій посадових осіб «Укргазвидобування» на видобутий в рамках спільної діяльності природний газ не поширювалися встановлені ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про засади функціонування ринку природного газу» обмеження з його продажу виключно НАК «Нафтогаз України» за регульованою ціною для формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення.

 

«За таких обставин, в період з 25.02.2011 по теперішній час НАК «Нафтогаз України» як суб'єкт, уповноважений на формування ресурсу природного газу, що використовується для потреб населення, був позбавлений можливості закуповувати природний газ у спільній діяльності, створеної відповідно до ДСД № 3, за регульованою ціною, що спричинило тяжкі наслідки НАК «Нафтогаз України». Зазначені дії посадових осіб ПАТ «Укргазвидобування», ТОВ «Карпатигаз», компанії Misen Enterprises AB кваліфіковані за ч. 5 ст. 191 КК України» - вказали в НАБУ.

 

Зараз слідчі зайняті розплутуванням складної ланцюжка власників «Карпатигаз». На нинішньому етапі НАБУ отримало дані про те, що цією структурою через шведську Misen Enterprises AB володіють компанії Misen Energy AB (54,5%) і Powerful United Limited (Гонконг) - 45,5%. Остання компанія, в свою чергу, повністю належить до згаданого офшору з Сейшел - Group Force Investments Limited.

Як уже писалось, бізнесом по реалізації газу власного видобутку «Карпатигаз» зайнялася ще в 2004 році, коли став учасником договору про спільну інвестиційну і виробничу діяльність №493. Її партнерами у цьому проекті стали ТОВ «Науково-виробнича фірма «Техпроект» і «Укргазвидобування». На той момент це партнерство не привернуло до себе особливої ​​уваги по ряду причин. Так, спільна діяльність велася за все на одному газовому родовищі «Укргазвидобування» - Вишневському (в його розробку приватні компанії зобов'язалася інвестувати власні кошти). А кураторами «Карпатигаз» в той період вважалися вихідці з системи «Нафтогазу» і засновники Укргазпромбанку Іван Діяк, Богдан Клюк та Ілля Рибчич.

 

Зірковий час у «Карпатигаз» почався в березні 2010 р, відразу після приходу до влади Віктора Януковича. Тоді до вищезазначеного договору про спільну діяльність було підписано додаткові угоди, які передбачають розширення промислу газу на два десятка родовищ «Укргазвидобування». Через кілька місяців у «Карпатигаз» з'явився новий одноосібний власник - шведська компанія Misen Enterprises, яка належить, в свою чергу, публічної компанії Misen Energy AB. В останній проявилися інтереси кількох українських бізнес-груп. Перш за все, Дмитра Фірташа (через кіпрську компанію Norchamo Ltd, яка володіла 29,64% часткою в Misen Energy). Через компанію Heico Ventures вона була афілійована з компанією Ostchem Ventures Limited, що входить в холдинг Ostchem Дмитра Фірташа. У самому «Карпатигаз» зв'язок з Фірташем заперечували, а за паперами, як з'ясував «ОЛІГАРХ», Norchamo Ltd дійсно виявилася записана на іншу людину - громадянина Ізраїлю Олександра Спектора. Інше питання, що він був явним протеже Фірташа - в 2012 р Спектор засвітився в ЗМІ в ході відкриття Дмитром Фірташем належного йому тепличного комплексу в Західній Україні. На ньому Спектор був представлений як генеральний директор належить Фірташу компанії DF Agro.

Крім нього, співвласником Misen Energy AB виявився харківський бізнесмен Сергій Пробилов - давній бізнес-партнер екс-президента Української футбольної прем'єр-ліги Віталія Данилова. Він був зазначений власником третього за величиною акціонера Misen Energy Blankbank Investment, якій належало 19,76% акцій компанії. Данилов відомий як партнера про газовидобувному бізнесу Ігоря Котвицького - нардепа від «Народного фронту», якого називають правою рукою глави МВС Арсена Авакова. Зокрема, вони спільно з Пробиловим контролюють компанію «Сахалінське», провідну спільну діяльність з «Укргазвидобуванням» на Сахалінському родовищі в Харківській області.

 

Powerful United Limited з'явилася в складі співвласників «Карпатигаз» відносно недавно - в 2016 році. Тоді ця маловідома компанія купила 37,5% акцій Misen Energy AB, а в подальшому збільшила свій пакет до 45,5%. Джерела  вказують, що за паперами кінцевим бенефіціаром Powerful United Limited через Group Force Investments Limited є 53-річний виходець з Литви Артурас Бласкевічіус, який живе в Сінгапурі. Він же значиться власником шведської компанії TCT Holdings, яка володіла 11% акцій Misen Energy AB. Втім, раніше в ЗМІ вже були висловлені сумніви в тому, що Бласкевічіус є реальним власником. І в цьому контексті НАБУ має реальні шанси докопатися до коріння однієї з найскандальніших компаній на газовому ринку України.

 

Егор Кажанов

Самые свежие новости на нашем портале будь первым.

 

Быстрые ссылки